Tradycyjnie pod koniec każdego roku eksperci ds. rozwiązań IT przewidują, jakie technologie będą kształtować rynek sieci korporacyjnych w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Rok 2022 nie jest wyjątkiem.
Lata 2020 i 2021 pobudziły bezprecedensową ewolucję środowisk rozproszonych
(ang.distributed system) i środowisk złożonych. Niezliczone firmy zdecydowały się na zamknięcie swoich fizycznych biur i przejście w 100% na pracę zdalną, definiując na nowo swoje potrzeby w zakresie poziomu łączności. Ponieważ telepraca nadal przekształca nasze codzienne życie, istnieją wszelkie powody, aby sądzić, że w 2022 r. sieć SD-WAN, Internet 5G i Wi-Fi 6 będą nadal zyskiwać na popularności.
Sieci VPN, niegdyś najlepsze rozwiązanie dla pracowników zdalnych, zostały ostatnio wyparte przez sieci SD-WAN. Specjaliści na całym świecie wysoko ocenili korzyści płynące z tej zaawansowanej technologii łączności. Jest to sieć wirtualna oparta na bazowej sieci fizycznej, której główną zaletą jest to, że może być zarządzana z jednostki centralnej.
Konfiguracja tego rodzaju sieci gwarantuje bezpieczeństwo wszystkich połączeń, ponieważ ruch na sieci jest przekazywany przez prywatne centrum danych.
Dzięki temu rozwiązaniu granica sieci rozciąga się aż do domu pracownika. W 2022 r. firmy nadal będą zdecydowane kontynuować migrację do sieci SD-WAN ze względu na ogólną poprawę doświadczeń swoich telepracowników i wyższy stopień niezawodności.
W 2022 roku cloud computing będzie się nadal rozwijał. Czynniki zewnętrzne tylko przyczyniają się do wzrostu znaczenia hybrydowych i rozproszonych architektur chmurowych w przedsiębiorstwach. W centrum uwagi pozostanie chmura rozproszona z serwerami hostowanymi wewnętrznie. Firmy poszukują możliwości uzyskania większej elastyczności przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej kontroli nad swoimi operacjami.
Aby to osiągnąć, działy IT często korzystają z innowacyjnego oprogramowania do zarządzania siecią w celu poprawy wydajności poprzez dogłębną analizę, łagodzenie błędów i bardziej efektywne monitorowanie całego ekosystemu IT.
Przyszłość VR jest tutaj i jest niesamowita
Chociaż przejście na Wi-Fi 6 nie było kluczowym trendem w 2021 r. ze względu na spadek liczby pracowników (a tym samym podłączonych urządzeń) w fizycznych biurach firm, ten postęp technologiczny staje się coraz bardziej pożądany wśród pracowników zdalnych. W 2022 r. przyszłość rysuje się w jasnych barwach, jeśli chodzi o wprowadzenie tego nowego standardu bezprzewodowego działającego w zakresie częstotliwości 6 GHz.
Chociaż wiele programów rządowych ukierunkowanych na powszechne wdrożenie 5G, takich jak projekty inteligentnych miast, napotkało w ostatnich latach na poważne przeszkody, Internet 5G nadal podbija serca telepracowników. Dzięki większej szybkości i lepszej zdolności reagowania technologia ta oferuje obietnicę namacalnego wzrostu wydajności.
Wyzwania związane z przejściem na telepracę i hybrydowe środowiska pracy stały się bodźcem do zastosowania sztucznej inteligencji (AI) w zarządzaniu infrastrukturą sieciową.
Oprócz zapewnienia lepszego zrozumienia procesów biznesowych AI może poprawić zdolność reagowania działów IT na alerty.
Wchodząc w rok 2022, wyzwania związane z technologią cyfrową są bardziej widoczne niż kiedykolwiek. Wbrew pozorom zmiany, które miały być tymczasowe, na stałe zakorzeniły się w naszym życiu, stanowiąc wyzwanie dla istniejących środowisk IT. Nie ulega wątpliwości, że obecne trendy w świecie sieci informatycznych będą się nadal utrzymywać.
Sieć 5G tak bardzo kontrowersyjna w ostatnim czasie, wdrożona udowodniła, że przynosi wiele korzyści. Podobnie jak sieć SD-WAN. Pracując wcześniej zdalnie poprzez VPN, widzę znaczne, pozytywne różnice.